تفاوت مالک و مخترع ، نماینده قانونی و دریافت کننده ابلاغ

تفاوت مالک و مخترع ، نماینده قانونی و دریافت کننده ابلاغ

1. تفاوت مالک و مخترع

نمی خواهم وارد جزئیات قوانین رسمی شوم. برای دانستن تعاریف رسمی این موارد می توانید جستجویی در اینترنت داشته باشید و ملاحظه نمایید که شرکت های زیادی این مسائل را با جزئیات مطرح کرده اند. در اینجا به طور ساده و خلاصه این موارد را برایتان توضیح خواهم داد.

در گواهینامه ثبت اختراع، اسم دو تیپ از افراد درج می شود: 1- مالک 2-مخترع

مالک اختراع شاید لزوما طراح ایده نبوده است و فقط مالکیت اختراع را داراست. مثلا فرض کنید من مخترع هستم و با شما قرارداد کرده ام که مالکیت اختراعاتم را به شما بسپارم. در این صورت اسم شما به عنوان مالک اختراع در گواهینامه درج می شود. این درحالیست که شما ایده پرداز نبوده اید و ایده متعلق به من بوده است. لذا اسم من به عنوان مخترع در گواهینامه درج می شود. برای مالکیت اختراع درصد مالکیت تعیین می شود. تمامی حقوق مادی اختراع، متعلق به مالک آن خواهد بود.

برای آنکه قضیه روشن تر شود، مثال عینی تری می زنم. به عنوان مثال من کارمند یک شرکت شده ام و در آن شرکت اختراعی را با وقت و هزینه ی شرکت طراحی می کنم. طبیعتا مالکیت اختراع متعلق به شرکت خواهد بود و اسم من به عنوان مخترع می تواند در گواهینامه درج شود. نکته اول آنکه مالک می تواند شخصی حقوقی باشد، اما مخترع حتما شخصی حقیقی است. نکته دوم آنکه گرچه تمامی مزایای مادی اختراع متعلق به مالک است، اما مزایای معنوی اختراع متعلق به مخترع است. وجهه ی علمی اختراع، متعلق به مخترع است. و نکته سوم آنکه مالک و مخترع می تواند یکسان باشد.

 


نمونه گواهینامه ثبت اختراع

 

2. تفاوت نماینده قانونی و دریافت کننده ابلاغ

نماینده ی قانونی کسی است که از جانب مخترع یا مخترعین، وکالت رسمی دارد و قرار است پیگیری های اداری روند ثبت اختراع را بر عهده بگیرد. اما اگر شما قصد دارید خودتان این روند را پیگیری نمایید و به کسی وکالت رسمی نداده اید، اظهارنامه را بدون نماینده ی قانونی تسلیم اداره می کنید و خودتان نقش دریافت کننده ابلاغ را خواهید داشت. در واقع نامه نگاری های اینترنتی اداره با شما، اصطلاحا ابلاغیه نامیده می شود. اگر نماینده قانونی داشته باشید، ابلاغیه ها به اطلاع ایشان می رسد. اگر هم نماینده قانونی نداشته باشید، خودتان دریافت کننده ی ابلاغیه ها می شوید. توجه داشته باشید که اگر قرار است کسی را به عنوان نماینده قانونی معرفی کنید، در همان ابتدای امر باید وکالت نامه ی رسمی خودتان به نماینده قانونی را در سایت اداره بارگذاری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *