شیوه نامه استفاده از بخش «معرفی اختراعات»

بانک اطلاعاتی اداره ثبت اختراعات ایران شامل چندین هزار اختراع ثبت شده ی مختلف است که از بدو احداث این سازمان تاکنون نگهداری و بایگانی شده است. این اختراعات در سایت اداره قابل حصول هستند. کسی که ایده ای در ذهن دارد و تصور می کند این ایده جدید است، باید به این بانک اطلاعاتی (و البته سایر مراجع بین المللی) مراجعه کند و بررسی کند که آیا ایده ی وی قبلا به ذهن شخص دیگری رسیده و ثبت شده است یا خیر. بنابراین این بانک اطلاعاتی در دسترس همگان قرار دارد. با این حال بسیاری از مردم ما از وجود این مرجع بی خبرند و اختراعات زیادی هستند که فقط بایگانی شده اند و بلااستفاده مانده اند. یکی از علت های کنار گذاشته شدن این اختراعات می تواند کمبود مالی مخترع برای احداث خط تولید اختراعش باشد.

از طرفی دیگر اگر یک سرمایه گذار آگاهی کامل از وجود این بانک اطلاعاتی داشته باشد و بخواهد بر روی اختراعی سرمایه گذاری کند و با مخترع آن در تولید اختراع مشارکت کند، در سایت اداره ثبت اختراع هیچگونه راه ارتباطی برای تماس با مخترع نخواهد یافت. مشکل دیگری هم که در این پروسه وجود دارد این است که بعضی از اختراعات، در بانک اطلاعاتی مذکور با فرمت هایی ذخیره شده اند که به راحتی برای همگان قابل استفاده و مطالعه نیستند.

معرفی اختراعات در خانه مخترعین ایران

خانه مخترعین ایران افتخار دارد که برای اولین بار در ایران، این بانک اطلاعاتی را رفته رفته در اختیار عموم قرار دهد و این مشکلات را بر طرف نماید. اختراعاتی که در سایت ایران اختراع معرفی می شوند، همراه با شماره ی تماس مخترع خواهد بود و چنانچه سرمایه گذاری جذب این اختراع شود، به راحتی به مخترع آن دسترسی دارد.

شایان ذکر است که بهره برداری از اختراعات ثبت شده ی دیگران، بدون کسب رضایت مخترع، جرم است و برای مخترع، قابلیت پیگرد قانونی دارد. لذا جهت هرگونه بهره برداری و استفاده از اختراعات ثبت شده ای که در ایران اختراع معرفی می شوند، با مخترع مربوطه تماس حاصل فرمایید و مراتب کسب رضایت مخترع را به عمل آورید.

مخترعین عزیز سراسر ایران، جهت بهره مندی از این بخش از خدمات ایران اختراع می توانند با راه های ارتباطی مجموعه تماس حاصل نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *