افزونه ی تمام مکانیکی محافظ لوازم الکترونیکی شارژی قابل نصب در شارژرها

افزونه ی تمام مکانیکیشارژر مکانیکی

خلاصه اختراع:

افزونه­ ی تمام مکانیکی محافظ لوازم الکترونیکی شارژی قابل نصب در شارژرها، یک دستگاه کاملا مکانیکی است که طراحی آن در حوزه­ ی مهندسی مکانیک جامدات قرار می­ گیرد. یکی از مشکلات استفاده از باتری­ های شارژی در لوازمی همچون تلفن همراه این است که به دلیل رعایت نکردن مدت زمان شارژ، بیش از اندازه شارژ می شوند و عمر آن ها بسیار کوتاه می­ شود. با توجه به اینکه مدارهای الکترونیکی محافظ در عملکرد مدار شارژ باتری مداخله می­کنند و خود این مدار ها نیز از آسیب دیدگی الکترونیکی مصون نیستند، در این طرح یک محافظ کاملا مکانیکی معرفی می­ شود. بخش اصلی دستگاه یک فنر پیچشی است که درون استوانه ­ای قرار گرفته است و با چرخیدن استوانه، فنر کوک می شود. سپس با باز شدن فنر، استوانه در جهت عکس می­ چرخد و تا زمانی که کوک فنر به پایان نرسد، اجازه­ ی عبور برق و شارژ شدن باتری را می ­دهد. این کار به کمک شیار تعبیه شده روی بدنه­ ی بیرونی استوانه صورت می­ گیرد که انتهای مسیر شیار عایق است و میله­ ی رسانای عبور جریان برق (که روی یک ریل عمودی حرکت می­ کند) با این شیار در تماس است. همچنین سرعت باز شدن فنر نیز توسط یک چرخ­دنده کنترل می­ شود.

 

بررسی اختراع:

اختراعی که ملاحظه می فرمایید یک فنر کوکی خیلی ساده است که با ترفندی ساده تر، در مسیر جریان برق قرار می گیرد و پس از تمام شدن زمان کوک، به طور فیزیکی اتصال جریان برق را قطع می کند. این اختراع با این انگیزه طراحی شده است که برای لوازمی که شارژی هستند، حکم محافظ را داشته باشد. به عنوان مثال شما باتری گوشی تلفن همراهتان را شب به شارژ می زنید و تا صبح در شارژ می ماند، در حالی که پس از دو ساعت کاملا شارژ شده است و ادامه ی شارژ برای باتری مناسب نیست. در این حالت این افزونه به مدت دو ساعت کوک می شود و در نیمه ی شب در حالی که شما خواب هستید، گوشی را از شارژ در می آورد (به شکل کاملا فیزیکی). با توجه به پیشرفت هایی که علم الکترونیک دارد، طبیعتا این مسئله در لوازم شارژی امروزی به صورت الکترونیکی حل شده است و استفاده از این اختراع به صورتی که ادعا شده شاید زیاد جایگاهی نداشته باشد. اما به طور کلی وسیله ی جذابی است که بودن آن به عنوان یک «قطع کن کوکی برق» و نه به عنوان یک افزونه ی شارژر در منزل می تواند کاربردهای جالبی داشته باشد. به عنوان مثال شاید بخواهید کامپیوتر خانگی خود را کوک کنید تا بعد از مدتی خاموش شود و در شرایطی باشید که این کار به صورت نرم افزاری مقدور نباشد (مثلا در حال نصب ویندوز هستید) و یا تردید داشته باشید (مثلا سیستم ویروسی باشد). اینجاست که «قطع کن کوکی برق» می تواند بسیار به کمک شما بیاید! به همین صورت اگر لوازم خانگی ای دارید که قدیمی است و تکنولوژی خاموش شدن اتوماتیک را ندارد (مثل ماشین لباسشویی های قدیمی)، این اختراع بسیار کمک حال لوازم خانگی شما خواهد بود.

ضمن آروزی موفیقت روز افزون برای مخترع این محصول، جناب آقای امیر رمضانی، شما عزیزان می توانید جهت تهیه ی محصول و یا مشارکت در تولید یا فروش آن مستقیما با ایشان تماس حاصل فرمایید.

 

تلفن تماس مخترع:

09158130013 آقای امیر رمضانی

 

**یادآوری: بدیهی است که هرگونه بهره برداری مادی و معنوی از یک اختراع، تا بیست سال پس از تاریخ ثبت، صرفا متعلق به مالکین و مخترعین آن اختراع بوده و بهره برداری سایرین، منوط به کسب رضایت رسمی از مالکین و مخترعین می باشد. هرگونه استفاده ی بدون رضایت مالکین و مخترعین، پیگرد قانونی به همراه دارد.

**برای مشاهده ی جزئیات بیشتر اختراع، می توانید عنوان اختراع را در بخش جستجوی اختراع در سایت اداره ثبت اختراعات جستجو نمایید.

**جهت استفاده از خدمات معرفی اختراع در سایت ایران اختراع، ابتدا شیوه نامه استقاده از بخش معرفی اختراعات را مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *