تراز بنایی مکانیکیخلاصه اختراع:

«تراز بنایی مکانیکی» دستگاهی است که بر خلاف تراز های آبی کنونی ، بدون استفاده از آب یا هر سیال دیگری و به طور کاملا مکانیکی کار می کند و طراحی آن در حیطه ی مهندسی مکانیک جامدات می گنجد. اساس کار این تراز ، حرکت یک آونگ است که در زمان ایستادن همواره در راستای عمود بر زمین قرار می گیرد. وقتی دستگاه تراز در جهت زاویه داری قرار گرفته باشد ، همچنان آونگ در راستای عمود بر زمین می ایستد و لذا مقدار زاویه ی چرخیده شده ی تراز قابل اندازه گیری است. این زاویه به کمک یک مجموعه چرخ دنده که با آونگ درگیر هستند ، بر روی یک شمارنده نمایش داده می شود. چرخ دنده های دستگاه طوری انتخاب شده اند که دقت اندازه گیری زاویه توسط تراز در حد یک دهم درجه باشد.

 

بررسی اختراع:

اختراعی که این بار خدمتتان معرفی می کنیم یک اختراع بسیار ساده و بامزه است که شاید اگر به ذهن شما می رسید اصلا باورتان نمی شد که این ایده می تواند یک اختراع رسمی باشد. ترازهایی که اکنون در صنعت ساختمان استفاده می شوند، اگر از نوع تراز های آبی نباشند، تراز های لیزری هستند و هر دوی این تراز ها در جای خودشان عالی و کاربردی هستند. اما مشکلی که مخترع این اختراع سعی در حل آن داشته است، طراحی یک تراز ارزان قیمت بوده است که در شرایط کار اگر آسیبی به آن وارد شد، قابلیت تعمیر نیز به سادگی برای آن فراهم باشد. لذا از یک مکانیزم مکانیکی و درواقع از یک آونگ ساده ساخته شده است که به یک شمارنده ی مکانیکی متصل شده است. آونگ به واسطه ی نیروی وزن خود، همواره در راستای عمود بر افق قرار می گیرد و زمانی که بدنه ی تراز زاویه ای غیر از حالت افقی پیدا کند، شمارنده مقدار زاویه ی شیب را نشان می دهد. نکته ی جالبی که در این اختراع وجود دارد این است که در عین سادگی، مقدار عددی زاویه ی شیب را نیز در اختیاتان قرار می دهد. شاید این اختراع برای آزمایشگاه های فیزیک، کاربردی تر از «بنایی» باشد! نظر شما چیست؟

ضمن آروزی موفیقت روز افزون برای مخترع این محصول، جناب آقای سید مجتبی سجادیان، شما عزیزان می توانید جهت تهیه ی محصول و یا مشارکت در تولید یا فروش آن مستقیما با ایشان تماس حاصل فرمایید.

تلفن تماس مخترع:

05137517696 آقای سید مجتبی سجادیان

**یادآوری: بدیهی است که هرگونه بهره برداری مادی و معنوی از یک اختراع، تا بیست سال پس از تاریخ ثبت، صرفا متعلق به مالکین و مخترعین آن اختراع بوده و بهره برداری سایرین، منوط به کسب رضایت رسمی از مالکین و مخترعین می باشد. هرگونه استفاده ی بدون رضایت مالکین و مخترعین، پیگرد قانونی به همراه دارد.

**برای مشاهده ی جزئیات بیشتر اختراع، می توانید عنوان اختراع را در بخش جستجوی اختراع در سایت اداره ثبت اختراعات جستجو نمایید.

**جهت استفاده از خدمات معرفی اختراع در سایت ایران اختراع، ابتدا شیوه نامه استقاده از بخش معرفی اختراعات را مطالعه فرمایید.

1 دیدگاه برای “تراز بنایی مکانیکی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *